› Sebevědomí: Jak se zbavit škodlivých pravidel

Sebevědomí: Jak se zbavit škodlivých pravidel

v kategorii: Příspěvky


Sebevědomí - Jak se zbavit škodlivých pravidel
V minulém příspěvku „Pravidla a zdravé sebevědomí“ jsme si ukázali, jak rozpoznat škodlivá a zdravá pravidla.

Pokud se vám podaří najít vaše škodlivá pravidla a předpoklady, můžete je konfrontovat a krok za krokem pomocí následujícího cvičení změnit.

 1. Definujte škodlivé pravidlo a/nebo předpoklad, který chcete konfrontovat. Pokud jich máte několik a nejste si jistí, do kterého se pustit jako první, vyberte si to, které se týká toho, co ve vašem životě chcete opravdu změnit.
 2. Zamyslete se, jak toto pravidlo a/nebo předpoklad ovlivňuje váš život.
  1. Na jakou část mého života má toto pravidlo vliv?
  2. Ovlivnilo mé vztahy, práci, studium, jak se o sebe starám, jak se účastním společenských nebo volnočasových aktivit?
  3. Jak reaguji, když se mi nedaří ho dodržovat?
  4. Jak reaguji na náročné situace a nové příležitosti?
  5. Jak vyjadřuji emoce?
  6. Umím požádat o naplnění svých potřeb?

Je důležité vyhodnotit dopady škodlivých pravidel a předpokladů na váš život, protože nechcete změnit jen tato pravidla, ale právě i jejich dopad.

 • V jakém směru je toto pravidlo (a/nebo předpoklad) nesmyslné?

Pamatujte, řekli jste si, že škodlivá pravidla jsou nepružná a nepřizpůsobivá. Když je dodržujete, někdy si nevšimnete, že ostatní je nedoržují. Tato pravidla jste si vytvořili, když jste byli děti, nebo hodně mladí. Teď jste dospělí, nemusíte žít podle dětských pravidel.

 • Jaké jsou nevýhody života podle tohoto pravidla a/nebo předpokladu?
 1. Jak toto pravidlo/předpoklad omezuje moje příležitosti, brání mi v zábavě, snižuje mé úspěchy, negativně ovlivňuje mé vztahy nebo mi brání dosáhnout životních cílů?
 2. Jaké pravidlo by bylo vyváženější – realističtější, flexibilnější a užitečnější?

Zkuste vymyslet, jak můžete maximalizovat výhody a minimalizovat nevýhody starého pravidla. Přemýšlejte nad jeho schopností přizpůsobit se různým situacím.

 1. Zvažte použití méně vymezujících slov jako „někdy“, „někteří lidé“, „raději“, „chtěl(a) bych“, „bylo by dobré, kdyby“ namísto „musím“, „vždycky“ a „měl(a) bych“.

Škodlivé pravidlo „Musím za každou cenu zůstat štíhlá, jinak nebudu mít žádné přátele,“ můžete například nahradit variantou „Pokusím se žít zdravě a bylo by pěkné, kdybych při tom zůstala štíhlá. Je nepravděpodobné, že mě mají přátelé rádi jen proto, že jsem štíhlá.

Vyvážená pravidla a předpoklady mohou být delší než ta stará. To proto, že jsou „sofistikovanější“ – jsou realističtější a flexibilnější. Pokud je pro vás těžké vymyslet vyváženější pravidlo a/nebo předpoklad, nezoufejte. Prostě to zkuste a týden nebo dva procvičujte. Své pravidlo můžete kdykoli přizpůsobit, až se s procesem konfrontace a změny škodlivých pravidel a předpokladů lépe seznámíte.

Posledním krokem je zvážit, jak můžete nové pravidlo a předpoklad uvést do praxe. Proč myslíte, že by to mohlo být důležité? Pamatujte, že staré pravidlo a předpoklad bylo aktivní už nějakou dobu, tak je teď důležité, abyste neměli jen nové pravidlo, ale i nové chování, které mu pomůže usadit se ve vašem vyváženém žebříčku hodnot.