› Desatero zdravého sebevědomí

Desatero zdravého sebevědomí

v kategorii: blog


Sebevedomi2

  1. S nikým se nesrovnávejte. Vždycky najdete někoho kdo je v něčem lepší, vypadá lépe než vy, je hubenější, má víc peněz než vy, má větší a lepší byt nebo auto, hezčí manželku, chytřejší děti, byl na lepší dovolené atd. atd. Pokud se neustále srovnáváte s vašim okolím (například na Facebooku), dostanete se do nikdy nekončící spirály honby za atributy úspěchu a nízkého sebevědomí.
  2. Nedávejte si negativní nálepky. Pokud si nadáváte a shazujete se, vytváříte sami sobě negativní priming, který snižuje vaše sebevědomí.
  3. Nepaušalizujte.  Nepaušalizujte ani v negativním ani pozitivním smyslu. To, že se vám zrovna teď něco nepovedlo, neznamená, že celý váš život nestojí za nic.
  4. Nahraďte škodlivé a iracionální myšlenky realistickými a zdravými. Například myšlenka „Dělám pořád jenom chyby“ není racionální a tím je škodlivá. Nahraďte ji myšlenkou „Jsem člověk a jako takový dělám občas chyby“, která již není tak extrémní („pořád jenom“).
  5. Uvědomujte si vaše úspěchy. Uvědomte si pravidelně všechny ty konkrétní věci, které se vám povedly, byť by šlo jen o maličkosti.
  6. Akceptujte sami sebe se vším všudy. Váš přístup k sobě samému by měl být logický, realistický a pomáhat vám a ne vám život stěžovat. Akceptujte se se všemi chybami i nedostatky a uvědomte si, že nikdo není perfektní. To samozřejmě neznamená, že byste na sobě neměli pořád pracovat.
  7. Uvědomte si komplexnost lidské osobnosti. Každá osobnost je složena z dobrých i špatných vlastností, pozitivních i negativních zkušeností, velkých a malých talentů, různých úrovní dovedností, chyb, nedostatků atd. Pomůže vám to vidět sami sebe diferencovaně, nezaujatě a bez nezdravých, extrémních tendencí (jsem blbec / jsem borec).
  8. Zjistěte, jaká pravidla používáte. Pravidla typu „Musím být vždy ve všem nejlepší“, „Musím vždy vypadat perfektně“ nebo „Musím mít vždy vše pod stoprocentní kontrolou“ nejsou dlohodobě udržitelná a jejich porušení snižuje vaše sebevědomí. Nahraďte je pravidly méně extrémními (například „budu se snažit…..“).
  9. Pozitivita pomáhá. Pokuste se i negativním událostem a nezdarům dávat pozitivní „spin“. Jen málokteré situace jsou opravdu jenom negativní. Většinou najdeme i pozitiva a ty je třeba si uvědomit. Pokud vás třeba opustil(a) partner(ka) tak můžete například konečně vyjet na dobrodružnou dovolenou, na kterou jste dříve jet nemohli.
  10. Buďte konkrétní. Při hodnocení situace a svém sebe-hodnocení buďte konkrétní a vůči sobě shovívaví. Co konkrétně se vám v dané situaci nepovedlo, co se povedlo, co bylo OK? Jak byste situaci vnímali, kdyby se totéž stalo vašemu blízkému příteli? Také byste vnímali jeho chybu či faux pas tak tragicky, jako když se stala vám?.

Pokud chcete víc pracovat na vašem zdravém sebevědomí, podívejte se zde:

 


mindsetguruNová kniha Ivana Černohorského: HLAVA NEJVĚTŠÍ (NE)PŘÍTEL ČLOVĚKA, Ilustrovaný manuál pro každodenní šílenství

O čem je? Kniha vám pomůže pracovat s vlastními myšlenkami k vašemu prospěchu a zároveň vidět život z trochu jiné perspektivy. Posedlost úspěchem by mělo nahradit nadšení pro věci, kterými se zabýváte, které vás zajímají a baví. Uvědomíte si, že tlačit silou sám na sebe a na lidi kolem vás zřídkakdy přináší nějaký pozitivní efekt. Tím, že budete sami v lepší pohodě a budete kolem sebe šířít dobrou náladu, zlepšíte nejen vztahy s lidmi ve vašem okolí, ale věci se vám budou automaticky lépe dařit a dostaví se i kýžený úspěch.


Online kurz koučinku – Mindset Coaching® Distanční kurz (e-learning) pro budoucí kouče a všechny, kteří používat metody mentálního koučinku v profesním nebo osobním životě a ve sportu | ca. 60 hodin distančně (e-learning) | Certifikát: Mindset Coach® | Začátek kdykoliv | Cena: 9.990,- Kč