3. Černobílé vidění vede do pekel


Pod pojmem kognice si můžeme představit vnímání jako řadu mentálních procesů, pomocí kterých zpracováváme informace. Do této kategorie patří například způsob, jak vnímáme a interpretujeme určité situace. Černobílý pohled znamená, že zohledňujeme pouze dvě alternativy; myslíme v extrémech. Pokud se nám něco úplně nepovede, myslíme si o sobě, že jsme totálně selhali. Lidi rozdělujeme na kategorie přátelé a nepřátelé, dobří a špatní nebo obdivuhodní a opovrženíhodní. Pokud není někdo na naší straně, je proti nám. Každá situace má ale zpravidla svá pro i proti. Jen zřídka je něco úplně špatné nebo jenom pozitivní.

Úkol pro vás:

Dávejte si pozor na to, zda vaše uvažování o situacích, událostech nebo lidech není příliš extrémní. Občas máme tendenci přehánět dopad negativních událostí a vidět v nich hned katastrofu. Většinou ale lze pro každou situaci najít uspokojivé řešení. Panika a přehánění nám v tom ale nikdy nepomohou. Poznamenejte si všechny situace, které jste viděli zpočátku černobíle. Pokud se vám něco nepříjemného stalo, snažte se situaci posoudit ze všech úhlů.


Tyto lekce, které jsou součástí Koučinkového diáře, vám umožní na sobě během jednoho roku efektivně pracovat a docílit tak trvalých změn v osobním nebo profesním životě, zlepšit komunikaci, být asertivnější, lépe zvládat stres a mít celkově větší úspěch.

Mimochodem, jaký byl Váš týden na škále od 1 do 10 (nejlepší)?

Tištěný koučinkový diář se všemi 52 týdenními lekcemi, cvičeními a úkoly  pro zvýšení výkonnosti, mentální odolnosti i vaší psychické pohody si můžete nechat poslat ještě dnes.

HLAVA NEJVĚTŠÍ (NE)PŘÍTEL ČLOVĚKA, 3. VYDÁNÍ PRÁVĚ DORAZILO!
Koupit tištěnou knihu