Jak přežít lockdown

v kategorii: blog


Jak přežít lockdown

Lockdown se dá využít k získání nových znalostí i dovedností. U někoho může dojít k prozření, novému nasměrování, někdy dokonce nalezení smyslu bytí. Zde je pár tipů od kanadského psychologa Jordana Petersona:

  • Najděte si jeden primární motiv, kterému se budete věnovat. Pokud nemůžete najít to pravé, pokuste se uhodnout, co by to mohlo být. Zvolte si prostě něco, na co se budete 100procentně soustředit. 
  • Nemusíte v tom být perfektní. Je lepší si něco konkrétního zvolit, než si nezvolit nic nebo chtít dělat všechno. Snažte se v tom, co jste si zvolili, získat dovednosti a stát se opravdu dobrým.
  • Pokud nemůžete najít tu pravou “vášeň” nečekejte až ji najdete, protože ji nemusíte najít nikdy, prostě si něco zvolte. 
  • Pokud později zjistíte, že jste si nezvolili správně, nevadí, většinou z cesty, kterou jste ušli, budete profitovat i když jinak, než jste plánovali.
  • Pokud se chcete zabývat opravdu komplikovanými věcmi a být kreativní, potřebujete emoční stabilitu a uvědomění, co se děje uvnitř vás a kolem vás.
  • Nejjednodušší cesta je, dát si “ostatní život” (kromě toho kreativního), do pořádku: zorganizovat si svoje okolí, uklidit si, chodit spát a vstávat v tu samou dobu, zavést si rutinu, disciplínu, pevné návyky, plánovat si den pomocí kalendáře, plánovat ne jenom schůzky a události, ale i bloky pro rutinní činnosti, z kalendáře se pak stane “důvěrný pomocník”. Tím váš “ostatní život” dostane pevný řád, získáte emoční stabilitu pro kreativitu a umožní vám to podstupovat větší rizika.

Obsah knížky těží převážně z kurzů koučinku, které od roku 2012 pořádám pod názvem Mindset Coaching. Lidé, kteří kurzy absolvují, používají metody obsažené v následujících kapitolách ke zlepšení práce s vlastním myšlením. Pozitivní výsledky se začnou dostavovat většinou velmi rychle, ať už se jedná o vztahy v rodině, v práci nebo ve sportu. Nejde ale o měřitelný úspěch ve formě peněz, počtu medailí a podobně. Prvořadým cílem této knihy není dopomoci vám k lepší kariéře, většímu bohatství nebo vítězství, ať už v čemkoliv. Tím, že začnete o sobě, o ostatních a o životě vůbec přemýšlet jiným způsobem, se vám podaří najít si svou vlastní cestu a užívat si ji. Velkého nebo malého úspěchu pak dosáhnete bez větší námahy, téměř automaticky, aniž byste se museli extra snažit. HLAVA, NEJVĚTŠÍ (NE)PŘÍTEL ČLOVĚKA, 2. ROZŠÍŘENÉ VYDÁNÍ