3 rady pro 2021 aneb co jsem se naučil za posledních 20 let

v kategorii: blog


Rada č. 1.: Buďte sebekritičtí, ale nenechte se odradit

Už delší dobou vám hlodá v hlavě nějaký podnikatelský nápad, ale bojíte se ho začít realizovat? Vidíte silnou konkurenci a bojíte se, že nebudete schopni se na trhu prosadit? Nebo si myslíte, že o váš produkt nebo vaši službu nebude dostatečný zájem? Vaši kamarádi, partner, partnerka vás odrazují a říkají, že z toho stejně nic nebude, že je to blbost, že takových věcí je spousta, že zkrachujete a že to celé špatně skončí? Neočekávejte, že vás někdo podpoří. Většina lidí uvažuje příliš defenzivně. Izraelský spisovatel Yuval Noah Harari si myslí, že původ našich obav je evoluční, že se lidé v dávné minulosti nacházeli ve středu potravního řetězce a byli loveni velkými dravci. Aby přežili museli být neustále ve střehu a strach jim v tom pomáhal. Pokud budete jen poslouchat lidi kolem vás, nikdy se k ničemu nerozhoupete a budete žít váš život ne podle sebe, ale podle jejich představ. To ale neznamená, že se na svět máte dívat přes růžové brýle. Sebereflexe a sebekritika jsou zásadní podnikatelské ctnosti.

Rada č. 2.: Začněte, i když nemáte úplně vše pod kontrolou

Týdny, měsíce a někdy i roky analyzujete tržní potenciál, konkurenci, píšete business plány, ale pořád si nejste jistí? Snažíte se anticipovat všechny překážky, odhadnout všechna rizika, nemůžete se však zbavit paralyzujícího strachu? Všechny vaše plány ale i negativní myšlenky mají svůj smysl a pomohou vám vytříbit si pohled na váš nápad předtím, než ho začnete realizovat. 

Nikdy ale nic nenaplánujete na sto procent. Vždy vás něco překvapí a bude jinak, než jste si představovali. Jestli je vaše idea dobrá nebo ne, nezjistíte plánováním nebo v nějaké mentální simulaci, ale až tehdy, když půjdete s vlastní kůží na trh a nabídnete váš produkt nebo službu zákazníkům. Realita bude vždy úplně jiná. Je možné, že váš produkt, tak jak ho nabízíte, nebude nikdo chtít. To nevadí, pokud to hned zase nevzdáte. Získali jste cenou informaci a budete muset něco změnit. Kde to je možné, používejte Paretovo pravidlo. Když budete mít 80% všeho potřebného, začněte. Zbytek získáte v průběhu realizace, a nebo třeba zjistíte, že to vůbec nepotřebujete.

Rada č. 3: Vydržte a nevzdávejte se vašich cílů

Pravděpodobně toho budete muset vyzkoušet celou řadu, než najdete něco, co bude fungovat a co zákazníci budou chtít. Budete muset hledat cesty, jak se efektivně k vašim zákazníkům dostat a předat jim to, co jim chcete sdělit. Snažte se přitom být co možná nejvíc autentičtí. Vaši zákazníci poznají, jestli jste opravdu přesvědčení, nebo jim chcete jen něco prodat a vydělat peníze. A třeba nakonec budete prodávat nebo dělat něco úplně jiného, než jste si na začátku představovali. Možná i proděláte nějaké peníze. Ale nikdy si nebudete vyčítat, že jste nežili váš vlastní život a zahodili skrytý potenciál. Představte si, co nejhoršího by se vám mohlo stát. A nebojte se, hlady se v našich zeměpisných šířkách už dlouho neumírá. Vydržet se vám podaří tehdy, pokud opravdu milujete to, co děláte. 

“Musíte najít to, co budete milovat. Vaše práce vyplní velkou část vašeho života a jediný způsob, jak být skutečně spokojeni, je dělat to, o čem jste přesvědčeni, že je skvělá práce. A jediný způsob, jak dělat skvělou práci, je milovat to, co děláte. Pokud jste to ještě nenašli, hledejte dál. …Váš čas je omezen, takže ho neztrácejte žitím života někoho jiného. …Stay hungry. Stay foolish.”

(Steve Jobs 2005 Stanford Commencement Address)

Tento rok prošlo mými kurzy koučinku v Mindset Academy poprvé přes 100 účastníků. Měl jsem příležitost poznat mnoho báječných lidí. Řada z nich je zaměstnaná v menších i větších firmách a do kurzu se přihlásila, protože cítila, že potřebuje udělat změnu, osamostatnit se, získat svobodu a naplňující práci.

Děkuji všem příznivcům Mindset Academy a přeji vám všem hodně štěstí v roce 2021

 

Dr. Ivan Černohorský


Obsah knížky těží převážně z kurzů koučinku, které od roku 2012 pořádám pod názvem Mindset Coaching. Lidé, kteří kurzy absolvují, používají metody obsažené v následujících kapitolách ke zlepšení práce s vlastním myšlením. Pozitivní výsledky se začnou dostavovat většinou velmi rychle, ať už se jedná o vztahy v rodině, v práci nebo ve sportu. Nejde ale o měřitelný úspěch ve formě peněz, počtu medailí a podobně. Prvořadým cílem této knihy není dopomoci vám k lepší kariéře, většímu bohatství nebo vítězství, ať už v čemkoliv. Tím, že začnete o sobě, o ostatních a o životě vůbec přemýšlet jiným způsobem, se vám podaří najít si svou vlastní cestu a užívat si ji. Velkého nebo malého úspěchu pak dosáhnete bez větší námahy, téměř automaticky, aniž byste se museli extra snažit. HLAVA, NEJVĚTŠÍ (NE)PŘÍTEL ČLOVĚKA, 2. ROZŠÍŘENÉ VYDÁNÍ