Asertivita: Jak přijmout kritiku

v kategorii: blog


Asertivita: Jak přijmout kritiku

 

 

A. Přijímání konstruktivní kritiky

Všichni musíme být schopní přijmout konstruktivní kritiku!

Můžete reagovat několika způsoby.

 1. Přijmout výtku
  Pokud je kritika pravdivá, přijměte ji bez projevů viny nebo jiných negativních pocitů. Uznejte, že nejste dokonalí a že učit se můžeme jenom z chyb, zjistěte, co musíte změnit, a jděte dál. Pokud se to hodí, poděkujte kritikovi za odezvu. Výtku vnímejte jako dar.
 1. Negativní asertivita
  Tato technika zahrnuje nejen přijetí kritiky, ale i otevřený souhlas s ní. Používá se pro oprávněnou kritiku. Klidně souhlasíte s výtkou svých špatných vlastností, neomlouváte se a necítíte se zhrzeně
  Klíčem k použití negativní asertivity je sebedůvěra a přesvědčení, že se můžete změnit, když budete chtít. Když budete s oprávněnou kritikou souhlasit, nemusíte se cítit špatně. Taková odpověď může také odlehčit situaci. Když vás kritizuje někdo agresivní, očekává, že zaujmete obranný postoj, nebo budete také agresivní. Když s výtkou souhlasíte, situace se odlehčí.
  Dalším způsobem použití negativní asertivity je přiznání chyby, než na ni někdo upozorní. Když se například opozdíte, řeknete: „Ahoj, jdu pozdě.“
 1. Negativní otázka
  Negativní otázkou požadujete konkrétnější, detailnější výtku, když vás někdo kritizuje a vy si nejste jisti, jestli oprávněně, nebo ne. Pokud je kritika konstruktivní, dodatečnou informaci využijete a zlepší se celý komunikační kanál. Pokud je kritika manipulativní, můžete ji hned zarazit.

B. Přijímání destruktivní kritiky

S destruktivní kritikou se bohužel všichni dřív nebo později setkáme. Odpovídá se na ni hůř než na konstruktivní kritiku, ale pokud budete procvičovat následující techniky, nakonec se ji naučíte zvládat. Některé techniky jsou stejné jako u konstruktivní kritiky.

 1. Nesouhlasit s výtkou
  První technikou je prostě s výtkou nesouhlasit. Je důležité zůstat v klidu a dát pozor na neverbální komunikaci včetně tónu hlasu, protože při nesouhlasu lze snadno sklouznout k agresivitě nebo pasivitě. Mějte klidný hlas a udržujte oční kontakt. 
 1. Negativní otázka
  Jak jsme již popsali, někdy je třeba ověřit, jestli je kritika konstruktivní nebo destruktivní. Pokud je destruktivní, můžete ji odmítnout jako v předchozím bodě, nebo použijte jednu z následujících technik zmírnění.
 1. Mlžení alias zastření alias zmírnění
  Tato tři jména označují jedinou techniku. Jejím účelem je zmírnit potenciálně agresivní nebo nepříjemnou situaci. Můžete ji použít, když kritika není ani konstruktivní ani přesná. Většina lidí má při setkání s destruktivní kritikou sklony buď k pasivitě a zhroucení nebo agresivitě a útoku. Ani jedno z toho není dobrým řešením. S touto technikou v zásadě souhlasíte s malou částí kritiky, ale zůstanete klidní a nenecháte se vyprovokovat, a tím zneškodníte její destruktivní sílu.
 2. Jsou 3 druhy zmírnění, můžete:
 1. Připustit část
  Najdete jednu část kritiky, která sedí, a souhlasíte s ní.
 2. Připustit pravděpodobnost
  Uznáte, že se něco může stát, i když je podle vás šance jedna k milionu. Takže nějakou pravděpodobnost připustíte.
 3. Připustit princip
  Uznáte myšlenku toho druhého, ale nesouhlasíte s tím, co říká.

6 tipů pro přijímání kritiky:

 1. Reagujte na obsah, ne na tón kritiky. Je důležité odlišit samotnou výtku od způsobu, jakým je přednesena. Kritizující lidé se často jeví konfliktně a agresivně, a my proto můžeme zavrhnout, co říkají, i když je to užitečné. Přestože někdo mluví naštvaně, pokuste se oddělit jeho emoce od návrhu, který prezentuje.
 2. Neodpovídejte hned
  Nejlepší je před odpovědí chvíli počkat. Pokud zareagujeme naštvaně nebo zhrzeně, budeme toho litovat. Když trpělivě počkáme, můžeme přemýšlet klidněji.
 3. Zastavte se – neodpovídejte, dokud si nejste jistí, co se děje.
 4. Zeptejte se – opravdu vás kritizují? Domýšlíte si?
 5. Zamyslete se, jestli se nepotřebujete na něco doptat. Například řeknete: „A co jste tím myslel?“
 6. Když zjistíte, že jde opravdu o kritiku, rozhodněte se, jestli je pravdivá nebo ne, a zareagujte pomocí jedné z výše popsaných technik.

Seberozvoj a výkonnost

Staňte se asertivní za 22 dní – Online kurz asertivity V tomto online kurzu asertivního myšlení a chování se naučíte celou řadu technik, které vám pomohou žít naplněný život podle svých vlastních představ a ne představ vašeho okolí, naučí vás bránit svůj prostor a své hodnoty a názory proti agresivním vetřelcům  | 22 dní distančně (e-learning) krátká online lekce každý den | Certifikát: Mindset Performance® | Začátek kdykoliv | Cena: 2.990,-

Objednat kurz