Význam kouče při změně životního stylu

v kategorii: blog


V roce 2017 bylo podle Českého statistického úřadu ohroženo 18,5 % Čechů obezitou a nadváha se týkala 47 % mužů a 33 % žen.1 Celosvětový výskyt obezity se dle údajů WHO mezi lety 1975-2016 téměř ztrojnásobil.2
Přitom je všeobecně známo, že obézní lidé se potýkají s vysokým krevním tlakem, kardiovaskulárními chorobami, cukrovkou, dýchacími problémy a mají celou řadu dalších obtíží. Z pohledu současné pandemie koronaviru je rovněž alarmující prohlášení Ladislava Duška, ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky, totiž že 80 % pacientů s těžkým průběhem onemocnění covid-19 (tedy hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče) je obézních nebo má nadváhu.3

Výše uvedené střípky ze statistik jistě stačí k tomu, abychom si uvědomili, že situace je vážná a že epidemii nárůstu váhy nemáme pod kontrolou. A to i přes stále větší a rozmanitější nabídku „zázračných pilulek, zaručených návodů a odborníků na hubnutí“. Pokud už se nám podaří dosáhnout vysněné váhy, většinou se záhy dostaví nechvalně známý jojo efekt. Podle údajů organizace STOB si novou hmotnost dlouhodobě udrží jen 5 % lidí.Proč tomu tak je?

Příčin může být nespočet (ponechám teď stranou překážky zdravotní). Možná nemáme správné informace. Možná máme správné informace, ale špatně si je vykládáme. Možná nemáme dostatečnou motivaci. Možná jsme ve stresu. Možná si klademe nedosažitelné cíle. Možná nám chybí důvěra ve vlastní schopnosti. Pokud nemáme dostatečnou podporu a někoho, kdo by nám pomohl podívat se na věc z jiného úhlu, je velmi těžké něco změnit a nový stav udržet. A právě v této situaci může být spolupráce s koučem zdravého životního stylu tím nejlepším rozhodnutím.

Koučink jako takový byl původně spjatý se sportem, základy současného konceptu koučování položil tenisový odborník a učitel Timothy Gallwey.5 Avšak oblastí, na které je možné tuto metodu aplikovat, je mnohem více. Kouč nám může pomoci například ve vztazích, v získání vysněné práce, v podnikání, v řešení finančních záležitostí apod. Kouč zdravého životního stylu nás povede a doprovodí na cestě k lepšímu zdraví, vhodným návykům, k tomu, abychom se cítili fit, měli dostatek energie, dobrou náladu a tím pádem prožili delší, kvalitnější a šťastnější život.

Zde vyvstává zásadní otázka – jak to dokáže? Má snad nějaké nadpřirozené schopnosti nebo kouzelnou hůlku? Namíchá nám léčivý lektvar? Představa je to jistě pěkná, nicméně značně nepravděpodobná (alespoň já jsem nikoho takového zatím nepotkala:)). Pravděpodobnější je, že nám bude naslouchat a klást nám ty správné otázky, tak abychom si dokázali uvědomit, jaká je realita. Abychom zjistili, kde se nacházíme právě teď a kde chceme být zítra, za týden, za rok. Jaké máme možnosti, čeho se obáváme, v co věříme, jaké máme návyky a vzorce chování. Abychom si správně nastavili cíle a neztratili motivaci.

Možná si teď říkáte, že nikoho takového nepotřebujete, že to zvládnete sami bez pomoci. To je určitě možné. Koneckonců jste to vy, kdo zná sám sebe nejlépe, víte, o čem sníte (co rádi jíte), co vám nahání hrůzu (a proč nedopnete blůzu:-)). Vy nesete odpovědnost za svůj život. Ale pokud nejste se současným stavem spokojení nebo jste už zkoušeli něco změnit a nedařilo se vám to, pokud cítíte, že se plavíte v „neznámých vodách“, je dobré mít s sebou průvodce. Podporu jistě může poskytnout i někdo z rodiny nebo z přátel, ale ačkoliv to jsou lidé, kteří by pro nás měli chtít to nejlepší, často do nás projektují (byť nevědomky) své sny a představy a mohou nás odrazovat od toho, co si přejeme my. Také na nás nemusí mít vždy čas nebo náladu. Budou nám radit dle svých vlastních zkušeností a přesvědčení a nevezmou v potaz, že „co funguje jednomu, nemusí fungovat jinému“.

Naproti tomu profesionální kouč zdravého životního stylu, který má svou práci rád, se vám bude věnovat. A bude mít nejen informace o správné životosprávě – tedy o tom, jak se stravovat, proč je potřeba se hýbat, relaxovat, co je vhodné pro zdraví a co méně, ale pomůže vám také uvědomit si vlastní hodnotu. Společně najdete způsoby, jak dosáhnout toho, co si přejete a co dělat, když se nedaří tak, jak byste si představovali. Nebude vás hodnotit, neřekne, že jste slaboch, protože jste si dal/a na pátečním večírku pizzu. Nebude vás nutit běhat šestkrát týdně deset kilometrů, když vás tato aktivita nebaví, ani jíst brokolici, kterou nesnášíte už od školky. Nebude se vám smát, když řeknete, že si ke guláši dáte místo rýže květák. A nebude vás přemlouvat, ať radši jíte knedlíky, s poznámkou „co byste jinak z toho života měli?!“

Samotnému koučinku vždy předchází rozhovor/dotazník zjišťující s čím klient přišel, co ho trápí, co od procesu očekává. Kouče také zajímá, jaký je aktuální životní styl klienta – jak se stravuje, jaký má pitný režim, zda dělá nějaký sport, zda má sedavé, či fyzicky náročné zaměstnání, jestli dobře spí, jestli se cítí ve stresu. Pro efektivní spolupráci je dobré, aby kouč znal také klientovu historii. Zdraví, a zejména zdraví mikrobiomu, je ovlivněno už způsobem příchodu na svět (přirozený porod, císařský řez), kojením či případnou umělou výživou, antibiotiky, které klient užíval v dětství a v dospělosti atd. Dále si kouč a koučovaný pohovoří o důvodech návštěvy, cílech, domluví způsob práce, četnost návštěv. Klient vždy ví, co může očekávat a jaké jsou hranice poskytovaného vedení a pomoci. Může nastat i situace, kdy kouč vyhodnotí, že řešení klientových potížích či případné zdravotní potíže překračují rámec koučovacího přístupu a v takovém případě mu doporučí obrátit se na odborníka (např. lékaře). Po každém setkání by měl mít koučovaný jasno v tom, co má dělat a jak to má dělat.

A v čem tedy spočívá hlavní význam této spolupráce? Potřebujeme vůbec nějaké kouče zdravého životního stylu? Jsem přesvědčená, že je to nezbytné. Dnešní doba na nás klade čím dál tím větší nároky. Máme víc možností, ale často se v nich ztrácíme. Ztrácíme se také sami v sobě. Zapomínáme, co je přirozené, hledáme tu nejsnazší cestu, která ale mnohdy nebývá ta nejlepší. Jsme pod stresem v práci, máme problémy ve vztazích a nemáme čas. Jídlo je tak často tím posledním, na co myslíme a čemu se věnujeme (pod pojmem „věnovat se jídlu“ si nepředstavuji zhltnout rohlík s vlašákem na stojáka v bufetu, ale přemýšlet nad tím, co dávám do svého nákupního košíku, co jím, proč to jím a co to se mnou udělá, jak se po konzumaci cítím). Kouč vám nedá jediný univerzálně platný seznam receptů a jednotný návod na změnu. Věnuje pozornost individuálním potřebám a možnostem (protože sto lidí, sto chutí, sto preferencí, sto alergií), tak, aby vám to vyhovovalo, ale aby vás to zároveň v životě posunulo. Neudělá nic za vás (to skoro nikdo:-)), ale bude vás doprovázet, povzbuzovat a možná o sobě zjistíte, co jste dosud nevěděli. Internet je plný protichůdných informací a člověk se občas ztrácí v tom, co si vybrat. Dobrý kouč zdravého životního stylu se neustále vzdělává, zároveň přizná, pokud něco neví a nebude mu zatěžko si informace dohledat. Možná jsou to jen drobnosti, které vám brání zhubnout, přestat se trápit a cítit se lépe. Třeba pětkrát týdně sportujete, ale místo tuků pálíte cukry, protože zvolená intenzita tréninku je příliš vysoká. I to s pomocí kouče můžete odhalit a podniknout kroky k úpravě.

Investujeme peníze do elektroniky, utrácíme za módní oblečení, není nám líto nechat pár set za jediný večer v hospodě. Když se nám porouchá auto, dáme ho do servisu, zaplatíme veškeré opravy, kupujeme kvalitní benzín a na zimu přezouváme pneumatiky. To, do čeho bychom ale měli investovat nejvíc, jsme my a naše zdraví (a tím nemyslím „hubnoucí pilulky“). Budeme-li trpět obezitou, v důsledku čehož budeme nemocní a budeme mít sníženou schopnost pohybu, ani život v luxusní třípatrové vile a soukromá jachta nám příliš štěstí nepřinesou. A opakované diety a stále stejné postupy většinou k úpravě hmotnosti nevedou (a když už, tak jen krátkodobě, často s neblahými účinky na zdraví). Správné odpovědi a řešení máme v sobě a s pomocí kouče je můžeme odhalit.

Autorka:

Mgr. Michaela Mádlová

 

 

 

Zdroje:

  1. https://www.czso.cz/csu/stoletistatistiky/jak-jsou-na-tom-cesi-s-chudobou-obezitou-ci-sportovanim
  2. https://www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/obesity-and-overweight
  3. https://www.lidovky.cz/domov/petina-lidi-na-jip-s-covidem-je-mladsich-60-let-desetina- mladsich-50-let-hospi.A210317_174050_ln_domov_lihem
  4. https://www.stob.cz/cs/reknete-ne-jojo-efektu
  5. WHITMORE, J. Koučování: Rozvoj osobnosti a zvyšování výkonnosti, Metoda transpersonálního koučování, 4. doplněné a přepracované vydání, 2019, s.19-20
  6. Kurz Mindset Health Coaching – Kouč zdravého životního stylu, Mindset Academy, 2021