Nové začátky v babím létě

v kategorii: blog


Září, kdy se většina z nás po dovolených vrací do pracovního procesu, je často obdobím nových začátků. Podobně jako v prvních dnech ledna míváme i na začátku září pocit, že různé věci bychom měli začít dělat zrovna teď jinak a lépe. Plní letní síly chceme právě nyní činit zásadní životní změny. Jak této blahodárné energie využít co nejlépe a nenechat se jí semlít? Na co si dejme pozor?

Tak předně – náš životní příběh nikdy není černobílý. Lidi kolem sebe, různé životní mezníky a události často černobíle vnímáme. Vyvarujme se zjednodušování i zkratek aspoň sami u sebe.

Když projektujeme důležité životní změny, měli bychom se snažit vidět je v celé jejich barevnosti,  vnímat jejich jednotlivé vrstvy, souvislosti a dopad na všechny složky našeho života i do důležitých vztahů, v nichž žijeme. Než tedy se zásadními životními změnami začneme, ptejme se sami sebe: co je v mém stávajícím životě to nosné? Co si v něm chci zachovat? Co chci rozvíjet a dát tomu větší prostor? Na čem chci pracovat?

Co v mém životě je naopak zlozvykem? Co mi kazí důležité vztahy? Co mi přináší nadbytečný stres? Co mě trápí či děsí? Co mi neprospívá?

Co je to nejlepší, co je pro mě dobré? Co chci žít? Jak moc vzdálené je to mému stávajícímu životnímu příběhu? Jak moc budu přepisovat, jak moc škrtat a jak moc dopisovat?

Otázek jsem právě sepsala opravdu hodně a dovolím si tvrdit, že výčet těch důležitých tak stále není u konce. Jak změny, na něž se chystám, pocítí mé okolí? Kdo mě v nich podpoří a kdo bude proti? Jak změny POCÍTÍM JÁ? Budou udržitelné? Co pro ně mohu udělat a co z toho mohu udělat teď hned?

Nezapomínejme, že náš život je udržitelný pouze tehdy, když jsou jeho jednotlivé důležité složky v ROVNOVÁZE. Snažme se to mít na paměti, když budeme chtít svůj životní příběh přepisovat. Jak na to třeba můžeme jít? Mé oblíbené sebepoznávací cvičení je dopis do budoucnosti – napište si ho, tak jak to čas od času dělám já i řada mých klientů v koučinku. Napište do něj své záměry pro váš lepší život, který si chcete začít tvořit. Zkuste si takový nový život představit co nejkonkrétněji a do co největších podrobností. Nezapomeňte na žádnou důležitou oblast svého života. Pak už se jen rozhodněte, kdy chcete svůj dopis obdržet, napište ho a “odešlete”. Dejte si připomínku do telefonu, kdy chcete dopis obdržet. Sami sobě jste právě vytvořili další motivaci, proč se na práci na sobě nevykašlat a dotáhnout ji až do úspěšného konce.  

Tyto tipy se vám mohou hodit v září i v lednu, kdykoliv na vás potřeba měnit svět přijde. Ať jsou vám k užitku! Přeji vám krásné babí léto.

Září 2023

Mgr. et Mgr. Eva M. Rybková, PhD., MBA, ACC

Jsem celostní koučka se specializací na leadership, chcete-li schopnost vést – protože VŠE v našem ŽIVOTĚ je o VEDENÍ – sebe sama i ostatních. Koučuji vůdkyně i vůdce, nadřízené i podřízené, ty, co udávají tempo, i ty, co drží krok. Své klienty provádím NÁROČNÝMI ŽIVOTNÍMI SITUACEMI k nejlepší verzi sebe sama,  ke sdílenému štěstí bez kompromisů a k trvajícímu úspěchu. Všichni v sobě totiž máme toho  nejlepšího vůdce a nikdy není pozdě ho LASKAVĚ probudit. www.laskavyleadership.