Co nám přináší negativní emoce aneb udělejte tlustou čáru a začněte znovu

v kategorii: blog


  • Začátek roku je ideální čas k tomu, udělat tlustou čáru a začít znovu od začátku. Každý člověk je unikát a proto nefungují žádné generalizace, čeho by se měl nový začátek vlastně týkat. Jak se tedy dobrat k tomu, co bychom měli od nového roku změnit? Zkuste si začít všímat toho, co se vám snaží sdělit vaše podvědomí a vaše tělo. 
  • Pokud příliš často zažíváte nějaké negativní emoce jako jsou třeba frustrace, nervozita, strach, vztek, smutek nebo apatie, jsou to cenné informace, že něco není v pořádku a člověk by se proto měl snažit je pochopit. Může se jednat o nebezpečí, která vám hrozí; nevyřešené problémy, které vás straší; toxické, manipulativní osoby ve vašem okolí, nebo “jen” o zkreslené vnímání reality a škodlivé mentální stereotypy, které byste se měli pokusit změnit.
  • Naše tělo s námi komunikuje pomocí pocitů jako jsou napětí, vyčerpání a únava, bolest, ale třeba i pomocí hůře popsatelných stavů jako například “je mi blbě” (protože jsem snědl něco, co mi nedělá dobře nebo toho bylo prostě přespříliš). Naše tělo volá o pomoc a snaží se nám sdělit “už toho bylo dost, změň životní styl”. Pokud tyto negativní signály dlouhodobě ignorujeme, podepíše se to dřív nebo později na našem zdravotním stavu.
  • Specifický je pocit “prázdnoty a chybějícího smyslu”. Kanadský psycholog Jordan Peterson je přesvědčen, že je to právě chybějící životní smysl, který vede k tomu, že jako náhradu volíme závislost vyvolávající “okamžitou gratifikaci” a s ní související dopaminové dávky. Pro toho, kdo hledá v životě nějaký smysl doporučuje: Najděte si jednu věc, které se budete stoprocentně věnovat. Pokud nemůžete najít to pravé, pokuste se uhodnout, co by to mohlo být. Zvolte si prostě něco, na co se budete stoprocentně soustředit. Uvědomte si, že v tom co děláte, nemusíte být perfektní. Je lepší si něco konkrétního zvolit, než si nezvolit nic nebo chtít dělat všechno. Snažte se v tom, co jste si zvolili, získat maximum dovedností. Pokud vás nic nenapadá, nebo nemůžete najít to pravé, nečekejte až to najdete. Dejte v tom případě na vaši intuici a prostě si zvolte něco, o čem si myslíte, že by vás mohlo bavit. Pokud později zjistíte, že jste si nezvolili správně, nevadí. Z cesty, kterou jste ušli, budete profitovat, i když možná jinak, než jste plánovali.

S novým začátkem vám může pomoci: