Základní myšlenky mentálního koučinku v golfu – procesní přístup

v kategorii: blog


Každý sportovec by bezesporu měl mít ambiciózní cíle. Často nás ale přehnané přemýšlení o cílech, kterých chceme dosáhnout, vystavuje zbytečnému tlaku. Dosažení většiny velkých cílů máme jen částečně pod naší kontrolou. Pokud se tedy upnu na dosažení něčeho, co nemám pod stoprocentní kontrolou, lehce se mi může stát, že budu velmi zklamaný, aniž bych něco udělal špatně.

Podstatně lepší přístup ke golfu nebo sportu vůbec je soustředit se v první řadě na procesy. Mám sice pořád ještě v podvědomí můj cíl, ale koncentruji se především na makro- i mikro-procesy, které jsem si nastavil.

Takový makro proces může znamenat sestavení ročního tréninkového „Master plánu”, který je pak rozpracován do detailních mikro-procesů. Tyto mikro-procesy mi říkají, čím se mám ve který den a ve kterou hodinu zabývat. Důležitá je velká míra detailu. Nestačí tedy pouze napsat „Driving” ale do detailu rozepsat co konkrétně mám na drivingu dělat. To samé platí o krátké hře, patování, fyzické i mentální přípravě.

Obrovský problém v golfu je snaha zahrát určité skóre. Nemusí to nutně být hned od začátku kola. Tyto myšlenky typu “dneska půjdu konečně pod …..desát” se nám často vybaví poté, co jsme zahráli dobře první devítku. Tento „cílový přístup” dokáže pak spolehlivě zničit výsledek každého golfisty. Přesto se s tím neustále setkáváme.

Možné řešení je nastavit si procesy i na průběh turnajového kola a železně se jich držet. Takový mikro-proces v průběhu kola je například naše „pre-shot-rutina” ale také konkrétní plán toho, na co se budu snažit myslet, když přecházím mezi jednotlivými údery, nebo kdy a co budu jíst nebo pít. Na každé jamce si pak poznamenám, jestli jsem se naplánovaného procesu držel nebo ne.

Jestli se budu procesu držet nebo ne, mám pod svou stoprocentní kontrolou. Pokud jsem vše dělal tak, jak jsem si naplánoval, mohu být spokojený bez ohledu na skóre, které jsem ten den zahrál.

Pokud výsledek nebyl dobrý, mohu si přesto říct, že vše, co jsem mohl udělat, jsem udělal – to ostatní není pod mojí kontrolou.

Pokud se soustředíte na nastavené procesy a držet se jich v tréninku i při hře, eliminujete velkou část tlaku, který vás jinak blokuje. Určitě si budete také jak trénink, tak i turnaje víc užívat.

Ale hlavně: pokud se budete konsekventně držet správně nastavených procesů, posunete se směrem k vašemu cíli a zvýšíte signifikantně pravděpodobnost, že ho nakonec dosáhnete.