Kurz rozhodování – psychologické pasti – kognitivní zkreslení (cognitive biases)

v kategorii: blog


Níže naleznete sérii krátkých videí, které Vás provedou kognitivními zkresleními (cognitive biases) – psychologickými pastmi, tedy tím, co Vás při každodenním rozhodování negativně ovlivňuje, aniž byste si to uvědomovali.

Špatná rozhodnutí nám mohou zruinovat osobní život, připravit nás o všechny peníze nebo třeba přivést firmu ke krachu. Často ale leží špatná rozhodnutí v hlubinách fungování našeho mozku, který nás vede přímo do psychologických pastí.

Toto a mnoho dalšího obsahu naleznete v našem Online kurzu koučinku – Mindset Coaching®
 

 

KOTVENÍ

Když jsme konfrontováni se situací, v níž se musíme nějak rozhodnout, naše mysl dává první informaci, kterou dostaneme, nadproporčně vysokou váhu. Kotvení je často používáno při vyjednávání. První nabídka bývá hodně vysoká a „ukotví“ tak další vyjednávání na určité hladině.
 

 

KONFLIKTY

Když mají dva lidé rozdílný názor, snadno vznikne konflikt. Jak jej ale řešit? Většina lidí vychází z toho, že konflikty je třeba řešit nejlépe kompromisem. Kompromis je ale ve skutečnosti většinou to nejhorší řešení.
 

 

STATUS-QUO PAST

Lidé mají tendenci k rozhodnutím, která zachovávají satus-quo, i když jsou k dispozici výhodnější alternativy. Zachovat stávající stav nám připadá jako ta bezpečnější varianta vzhledem psychologickému riziku, že toho rozhodnutí budeme litovat.
 

 

PAST ZTRACENÝCH NÁKLADŮ

Nejsme ochotni sami sobě připustit, že jsme v minulosti udělali chybu a proto děláme rozhodnutí, která ospravedlňují naše minulá rozhodnutí. Typické případy jsou známy zejména z bankovnictví: banky poskytují další a další úvěry firmám, které by normálně úvěr nikdy nedostaly, jen proto, že si nechtějí přiznat, že úvěr je ztracen.
 

 

PAST POTVRZUJÍCÍCH DŮKAZŮ

Náš podvědomý systém se rozhoduje dříve, než rozhodnutí vědomě uděláme. Naše podvědomí se rozhoduje za nás. Naše vědomá mysl má následně tendenci k již učiněným rozhodnutím vyhledávat důkazy, které naše rozhodnutí potvrzují.
 

 

EFEKT RÁMOVÁNÍ

První krok, když děláme nějaké rozhodnutí, je, že problém rozhodování „zarámujeme“. Ten samý problém, ale jinak zarámovaný, vede k jinému rozhodnutí. Např. „každý desátý los vyhrává“ vs. „90% všech losů prohrává“.
 

 

PAST PŘEHNANÉ SEBEJISTOTY

Ve většině případů systematicky přeceňujeme naši schopnost odhadovat budoucí vývoj a to často vede ke špatným rozhodnutím. Přehnaná sebejistota při odhadech budoucího vývoje vede často k přehnaně „úzkým“ prognózám, které nereflektují celé spektrum možného vývoje.
 

 

PAST DRAMATICKÝCH UDÁLOSTÍ

Dramatické, nedávné události (povodně, zemětřesení, pád letadla) zabírají nadměrný prostor v našem uvažování. Systematicky pak přeceňujeme pravděpodobnost takové události.
 

 


mindsetguruNová kniha Ivana Černohorského: HLAVA NEJVĚTŠÍ (NE)PŘÍTEL ČLOVĚKA, Ilustrovaný manuál pro každodenní šílenství

O čem je? Kniha vám pomůže pracovat s vlastními myšlenkami k vašemu prospěchu a zároveň vidět život z trochu jiné perspektivy. Posedlost úspěchem by mělo nahradit nadšení pro věci, kterými se zabýváte, které vás zajímají a baví. Uvědomíte si, že tlačit silou sám na sebe a na lidi kolem vás zřídkakdy přináší nějaký pozitivní efekt. Tím, že budete sami v lepší pohodě a budete kolem sebe šířít dobrou náladu, zlepšíte nejen vztahy s lidmi ve vašem okolí, ale věci se vám budou automaticky lépe dařit a dostaví se i kýžený úspěch.


Online kurz koučinku – Mindset Coaching® Distanční kurz (e-learning) pro budoucí kouče a všechny, kteří používat metody mentálního koučinku v profesním nebo osobním životě a ve sportu | ca. 60 hodin distančně (e-learning) | Certifikát: Mindset Coach® | Začátek kdykoliv | Cena: 9.990,- Kč