Je čas na změnu?

v kategoriích: blog, Zdraví


7 tipů, jak začít něco měnit

7 tipů jak konečně něco změnit

Málokdo je spokojený se svým současným stavem. Někdo si připadá příliš tlustý, jiný má zase pocit, že v současném zaměstnání zahazuje drahocenný čas, nebo že by mohl být s jinou partnerkou nebo partnerem šťastnější. Většina lidí chce žít smysluplnější, zajímavější a zdravější život. Tak proč nezačít něco měnit? Protože to není tak jednoduché. Podvědomě se bráníme jakékoliv změně. Má to pravděpodobně evoluční důvody. Pro náš mozek je jednodušší a energeticky úspornější vytvářet návyky a rutiny z opakujících se aktivit. Takže stejně tak, jak jsme si zvykli dát si každé odpoledne ve Starbucksu caffé latte (tall 150 kcal), naučili se jezdit automaticky autem, tak se i z manželství nebo zaměstnání po nějaké době stane rutina. Rutina znamená, že synapsy v mozku vytvořily pevná fyzická spojení, a my všechny tyto aktivity provádíme, aniž bychom o nich museli vědomě přemýšlet. To je sice výhodné a velmi pohodlné, ale jen pokud jsou to návyky, které jsou v souladu s našimi cíli, podporují naše zdraví a pocit spokojenosti. Bohužel vytváříme i takové návyky, které nám vyloženě škodí (každý večer si dám dva panáky Jamesona), stojí spoustu neproduktivně vynaloženého času (civím denně na nesmyslné televizní programy), jdou proti našim cílům (chodím do práce, která se mi příčí a neuspokojuje mne), nebo nás dělají nešťastným (žiju s partnerem/partnerkou, kterého/kterou v podstatě nesnáším).

Vědomě víme, že bychom měli udělat změnu (přestat pít, nepřecpávat se, nedívat se na seriály, změnit zaměstnání, nechat se rozvést). Návyky jsou jako koryto řeky, mnohačetným opakováním  “zaryté” v evolučně staré části mozku (zejména bazální ganglia), a nelze je jen tak jednoduše měnit.

Následně jsem pro vás připravil několik tipů, které vám pomohou konečně něco změnit.

  1. Uvědomění – První krok k tomu, abychom byli schopni začít něco měnit, je uvědomit si, že změna je opravdu nutná.
  2. Dopady – Co se stane, když nic nezměníte? Zkuste si představit dopady toho, co se pravděpodobně stane během pěti let, pokud neuděláte nějakou změnu. Příklady: Pokud nezměním své stravovací návyky, onemocním nějakou závažnou chorobou, eventuálně dostanu infarkt a umřu. Nebo: Zahodím 5 let života nesmyslnou a ubíjející prací. Ze stresu v práci nebo špatných osobních vztahů mohu onemocnět.
  3. Náklady – Čeho se budu muset vzdát, když něco změním? Jsem ochoten nést nejistotu spojenou se změnou zaměstnání nebo se vzdát pohodlí spojeného se stávajícím partnerským vztahem? Jsem ochoten oželet radost z pravidelného, odpoledního caffe latte nebo večerního Jamesona? Pokud chci třeba zhubnout, ale nejsem ochoten vzdát se každodenního dezertu po obědě, nebo každoročních vánočních orgií, tak moje chování není v souladu s mým cílem.
  4. Rozhodnutí – Někdy chceme změnu, ale nejsme ochotni dělat kroky, které ke změně vedou. Pokud nejste stoprocentně rozhodnuti, že chcete něco změnit, nemusíte se o změnu vůbec pokoušet, stejně se vám to nepovede. Lepší strategie pak je, užívat si maximálně radosti spojené se současnými návyky a nemít při tom špatné svědomí.
  5. Moje volba – Zamyslete se, jestli potřeba něco změnit přichází opravdu z vás.  Jste to opravdu vy, kdo chce něco změnit, nebo jste jen viděli kamaráda na Facebooku, jak se válí jako digitální nomád někde na pláži a řekli si, že to je přesně to, co vám chybí? Viděli jste v nějaké reklamě modelku s ideální postavou nebo dressmena se sixpackem a teď tak chcete vypadat také? Pokud má vaše změna mít šanci na dlouhodobý úspěch, musí přicházet z vašeho nitra a ne ze sociálních sítí nebo reklamy.
  6. Malé kroky – Pokud budete chtít měnit příliš věcí najednou, vaše pozornost se rozptýlí a šance, že se vám podaří něco změnit, klesnou. Je dobré si vybrat jednu malou věc a tou začít. Malé věci se často kumulují a mají velký efekt. Pokud si například odpustíte odpolední donut (200 kcal), tak za 1 rok projde vaším trávicím traktem o 73.000 kcal méně. Přepočteno na kg tělesného tuku to dělá 10,5 kg. Pokud tedy chcete zhubnout 10 kg za rok (nebo neztloustnout o 10 kg, tak stačí vynechat každý den ten jeden donut (pro ekonomy: ceteris paribus).
  7. Řetězová reakce – Pokud se vám podaří změnit jednu malou věc, je možné, že spustíte řetězovou reakci. Například si odpustíte ten donut, začnete hubnout, přestanete být líní a začnete se víc hýbat, budete vypadat lépe a budete méně unavení, partnerovi/partnerce se začnete víc líbit a zlepší se váš sexuální život, v práci budete výkonnější a váš šéf si toho všimne a nabídne vám lepší pozici, která vás bude víc bavit a celkově se tak stanete šťastnějšími.

mindsetguruNová kniha Ivana Černohorského: HLAVA NEJVĚTŠÍ (NE)PŘÍTEL ČLOVĚKA, Ilustrovaný manuál pro každodenní šílenství

O čem je? Kniha vám pomůže pracovat s vlastními myšlenkami k vašemu prospěchu a zároveň vidět život z trochu jiné perspektivy. Posedlost úspěchem by mělo nahradit nadšení pro věci, kterými se zabýváte, které vás zajímají a baví. Uvědomíte si, že tlačit silou sám na sebe a na lidi kolem vás zřídkakdy přináší nějaký pozitivní efekt. Tím, že budete sami v lepší pohodě a budete kolem sebe šířít dobrou náladu, zlepšíte nejen vztahy s lidmi ve vašem okolí, ale věci se vám budou automaticky lépe dařit a dostaví se i kýžený úspěch.


Online kurz koučinku – Mindset Coaching® Distanční kurz (e-learning) pro budoucí kouče a všechny, kteří používat metody mentálního koučinku v profesním nebo osobním životě a ve sportu | ca. 60 hodin distančně (e-learning) | Certifikát: Mindset Coach® | Začátek kdykoliv | Cena: 9.990,- Kč