Cesty ke štěstí

v kategorii: blog


IMG_20190703_133832

Autorka: Gabriela Vytlačilová, Absolventka Akreditovaného kurzu koučinku

Za své štěstí si neseme zodpovědnost pouze my sami

Každý z nás si přeje prožít šťastný a spokojený život. Štěstí je ale vrtkavé, proto jsme občas dole a občas nahoře. Naše štěstí můžou ovlivnit i vnější jevy, které bohužel neovlivníme, ale vždy můžeme udělat něco proto, aby náš osobní kompas ukazoval směrem k našemu vnitřnímu klidu a spokojenosti. Ať se dostaneme do jakékoliv situace nebo naše životní plány zkříží neočekávané události, vždy záleží na našem přístupu a úhlu pohledu, jak se s danou situaci vypořádáme. Za své štěstí si neseme zodpovědnost pouze my sami. Pokud se detailněji podíváme na naší životní cestu, jistě najdeme spoustu okamžiků, milníků a věcí za které jsme vděčni.

Deník pozitivních zážitků

Pro případ, že se dostaneme na pomyslné křivce štěstí dolů, vyplatí se nám, vést si deník pozitivních zážitků, do kterého můžeme v případě nouze nahlédnout a který nám pomůže, vypořádat se s nepříznivou situaci, kdy si uvědomíme, že vlastně zase tak špatný život nemáme. Zkusme si každý den zaznamenat několik pozitivních okamžiků, které nás během dne potkaly, může to být jakákoliv maličkost, která nám udělala radost, ať už se jedná o kolegyni, která nám pochválila nové šaty, o oběd, na kterém jsme si pochutnali s rodinou nebo přáteli, o čas strávený na hodině jógy nebo se snad na nás někdo usmál? Všechno se počítá, štěstí se dá najít i v maličkostech, které většinou přejdeme bez povšimnutí, ale právě tyto maličkosti stojí za zaznamenání. Buďme vděční za to, co máme a nikdy nic ve svém životě neberme jako samozřejmost.

Šťastní lidé jsou tací, kteří našli ve svém životě nějaký smysl, poslání nebo důvod, pro co žít, pro co můžou každý den vstát z postele.

Pokud tuto radost a vášeň najdeme, naše životní spokojenost se zvýší. V Japonsku pro tento důvod našeho bytí používají slovo Ikigai. Při našem hledání právě tohoto smyslu se musíme zamyslet nad tím, co nás baví, v čem jsme dobří, co nás uživí, čím bychom mohli přispět světu a společnosti. Při hledání ideálního zaměstnání bychom se měli nad těmito dílky zamyslet, protože aby nám práce přinášela štěstí a radost, měla by obsahovat všechny tyto prvky. Někdy se stává, že máme něco, co nás baví, ale bohužel v tom nejsme až tak moc dobří nebo by nás to neuživilo, v tomto případě můžeme popřemýšlet o získání vyšší kvalifikace, požádat někoho zkušenějšího o pomoc nebo si tuto vášeň uchovat pro svůj osobní volný čas a dělat ji, jak nejlépe dovedeme pro naši vnitřní radost.

Flow

Pokud něco děláme s láskou a radostí, dostáváme se tím do stavu flow, kdy jsme absolutně pohlcení činností, nic jiného nás nezajímá a čas běží. Každý den takovýto stav pohltí nespočet lidí, například při četbě knih. Vášnivým čtenářům se již několikrát stalo, že byli tak pohlceni příběhem, že se čtením skončili až po dočtení poslední stránky knihy. Takovýchto činností je nespočet, každý má tu svou, někoho pohltí čas strávený v kuchyni nebo na zahrádce, někdo rád skládá puzzle, maluje nebo tvoří krásné věci při ručních pracích. Ať je to cokoliv, vyplatí se náš čas trávit tím, co milujeme.

Čas strávený venku v přírodě, meditace a sportovní aktivity mají také pozitivní vliv na naše fyzické i duševní zdraví a přináší nám radost a štěstí.

Jsou chvíle, kdy se k nějaké pohybové aktivitě musíme přemlouvat, ale pokud skutečně ven vyrazíme a jsme aktivní, dostáváme odměnu v podobě vyplavených endorfinů, které mají na naše štěstí příznivé dopady. Není nutné strhávat jakékoliv rekordy, postačí, projdeme-li se večer po okolí nebo pokud k cestě do práce nebo na malý nákup využijeme kolo. Přizveme-li k našim aktivitám rodinu nebo přátelé, radost se bude násobit.

Přátelé a práce pro komunitu

Nemusí se jednat pouze o pohybové aktivity. Můžeme uspořádat táborák a pozvat sousedy a tím zlepšit vztahy v komunitě nebo za dlouhých zimních dní pořádat s přáteli herní večery. Být součástí jakéhokoli lidského společenství, dává pocit soudržnosti a užitečnosti. Můžeme se zapojovat do různých dobrovolnických činností, kde jistojistě potkáme další zajímavé osoby, které nás můžou něčím inspirovat. Každý si může vybrat z nepřeberného množství. Můžeme doučovat děti, podílet se na úklidu města nebo předčítat pacientům v nemocnici. Práce pro komunitu se může stát naším životním smyslem, kde na oplátku dostáváme pocit užitečnosti a pospolitosti.

Záleží na nás, jakým směrem se budeme ve svém životě ubírat, někdy nás život hodí mimo náš kurz, ale vždy se snažme držet kormidlo a proplouvat i rozbouřeným mořem směrem do našeho přístavu, který jsme si určili.