5 rad jak přežít ve zdraví Vánoce (a užít si je)

v kategoriích: blog, Zdraví


Většina z nás má Vánoce spojené s tradičními jídly a vůněmi. Nedovedeme si představit Vánoce bez cukroví, vánočky, smaženého kapra a bramborového salátu. Všechny typické vánoční pochoutky jsou vysoko-kalorické. 

Štědrý den: ca. 4546 kCal

Zkusil jsem si představit běžný vánoční den, tak jak probíhá ve většině rodin: Začínáme snídaní: čaj s citrónem a medem 250 ml (57 kCal) a k tomu vánočku 200 g (731 kCal). Pak se postíme až do oběda, kde na nás čeká rybí polévka 250ml (254 kCal) a k tomu si dáme první Plzeň (113 kCal). Následuje návštěva u rodičů/babičky etc., kde se pustíme do babiččiny chlouby, napečeného cukroví: Linecká kolečka/Vanilkové rohlíčky 200 g (ca. 1000 kCal) a nějaký ten vaječný likér 2x 50 ml  (275 kCal) a pak se přesuneme domů a pokračujeme štědrovečerní večeří: Kapr smažený 200 g + bramborový salát 200g (851 kCal) a k tomu 2 piva (364 kCal), následně už jenom  několik kousků lineckých koleček 100g (537 kCal) a nějaké to vínko 0,5l (364 kCal). Dohromady to dělá 4546 kCal. Pokud přes vánoce pouze sedíme u televize a díváme se na pohádky, tj. nejsme fyzicky aktivní, spotřebujeme pouze 1.500 – 2.000 kCal denně. 

To by ale nebyl problém! 

Trvá to moc dlouho

Hlavní potíž je v tom, že se nejedná pouze o jeden den, ale po Štědrém dni následuje Boží hod 25.12. pak Sv. Štěpána 26.12., kdy se opakuje víceméně totéž, jen v trochu jiných kulinárních variantách. Pořád si po hlavních jídlech dopřáváme napečeného cukroví. Mezi svátky se pak dojídají zbytky a k tomu zase cukroví, vánočky atd. Pokud přijímáme po dobu 7 dní o 2500 kCal denně víc než vydáváme (+17.500 kCal) znamená to, že přibereme ca. 2,5 kg na váze.

Zakopaný pes: cukr

Když se na náš vánoční jídelníček podíváme detailněji, tak zjistíme, že největší kalorické bomby jsou vánočka a cukroví. Dělají ca. ½  kalorického příjmu Štědrého dne (2268 kCal). 

Cukr nejsou jen prázdné kalorie, ale s konzumem jednoduchých sacharidů spojený nárůst inzulinu v krvi má celou řadu negativních dopadů na náš metabolismus. Inzulin, kromě toho, že reguluje hladinu krevního cukru, má na náš organismus anabolický efekt a výrazně podporuje ukládání energie ve formě tukových zásob. Pokud chce někdo přes vánoce omezit kalorický příjem, je nejjednodušší začít u sladkostí a sladkých, alkoholických nápojů. 

5 rad jak to všechno ve zdraví přežít

  1. Omezit cukroví a vánočku na absolutní minimum.
  2. Pokud to lze, vynechávejte některá hlavní jídla. Například na štědrý den nejezte snídani ani oběd, pouze večeři.
  3. Když se přejíte, vynechte druhý den snídani a pokud možno i oběd. Dejte si třeba v 16 h  jenom jedno jídlo a pak už nejezte.
  4. Nedojídejte zbytky. Pokud vám 27.12. ještě zbývá cukroví nebo vánočka, vyhoďte všechno do popelnice. Je naprosto iracionální myslet si v dnešní době totálního kalorického přebytku, že vše co zbyde, musíme prohnat naším trávícím traktem.
  5. Zkuste se víc hýbat. Naordinujte si po dobu svátků a dovolených třeba 3 hodiny chůze denně. Znamená to, že spotřebujete ca. 900 kCal, které pak můžete s dobrým svědomím projíst.

Malé změny mají velký efekt

Pokud budete chtít v rámci novoročního předsevzetí zhubnout, je zásadní uvědomit si a rozhodnout se, že opravdu chcete zhubnout. Je dobré vybrat si jednu malou věc a tou začít. Pokud budete chtít měnit příliš věcí najednou, vaše pozornost se rozptýlí a šance, že se vám podaří něco změnit, klesnou. Malé věci se často kumulují a mají velký efekt. Pokud si například odpustíte odpolední svačinu nebo dezert (ca. 200 kCal), tak za 1 rok projde vaším trávicím traktem o 73 000 kCal méně. Přepočteno na kg tělesného tuku to dělá 10,5 kg. Pokud chcete zhubnout 10 kg za rok, stačí vynechat každý den jeden dezert nebo svačinu. 

Zkuste půst

Pokud to z hubnutím a se zdravím myslíte vážně, zkuste do vaší rutiny zakomponovat pravidelné půsty. Vynechávejte hlavní jídla a/nebo se pokuste nejíst jeden den v týdnu.

Diář vám pomůže změnit životní styl

Vyvinuli jsme pro vá speciální diář: “Diář pro radikální změnu | 52týdenní program pro změnu životního stylu a snížení biologického věku”, který obsahuje celou řadu překvapivých informací a unikátní bodovací systém, a pomůže vám tak nastartovat a udržet změnu životního stylu.