8 tipů, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů v roce 2020

v kategorii: blog


Pokud jste se dali nějaké to novoroční předsevzetí nebo se rozhodli, že chcete letos dosáhnout nějakého cíle, mohou vám v tom pomoci následující tipy:

  1. Ujasněte si, čeho chcete dosáhnout (například: zhubnou a vypadat lépe, zbavit se dluhů, dokončit studium apod.). Musí se jednat o cíle, jejichž dosažení můžete nějak ovlivnit. 
  2. Uvědomte si, jestli máte tu správnou vnitřní motivaci: jste to opravdu vy, kdo chce cíle dosáhnout; neděláte to kvůli tomu, abyste uspokojili ambice rodičů, nebo aby všichni viděli, že jste dobrý atd.
  3. Je skvělé mít ambiciózní sny, které vám pomohou určovat směr (například: vyhrát olympiádu apod.), ty ale musíte přetavit do konkrétních malých kroků, rutin malých sub-cílů, jejichž dosažení u vás bude průběžně uvolňovat dopamin a bude vás motivovat.
  4. Buďte konzistentní a disciplinovaní v plnění úkolů, ne vždy bude vše příjemné aneb jak jsem kdysi někde četl, “motivace je dobrá pro amatéry, profesionálové pracují, i když se jim nechce”
  5. Pravidelně vyhodnocujte váš pokrok. Pokud zjistíte, že se nikam neposouváte, musíte něco změnit. Nemá smysl narážet pořád dokola hlavou do betonové zdi.
  6. Uvědomte si, že posedlost nějakým cílem a přílišný tlak na sebe, může být kontraproduktivní. Pokud se příliš identifikujete s nějakým cílem, nebo odvozujete od jeho dosažení svojí hodnotu, bude to ve vás vyvolávat strach a stres. K tomu aby se vám dařilo, musíte být uvolnění a nebrat všechno tak vážně.
  7. Snažte se myslet na činnost, která vede k cíli a ne na výsledek. Například na to jak odpálíte golfový míček a ne na to, jaké skóre zahrajete (to je pouze vedlejší produkt vaší činnosti).
  8. Pokud se vám něco nepovede, něco zkazíte nebo zjistíte, že jste se vydali špatnou cestou, buďte sami k sobě tolerantní. Místo toho abyste se křečovitě snažili vyřešit nějaký problém, tak se na chvíli zastavte a rozmyslete si jak dál. Uvědomte si, že lidé nejsou perfektní, dělají chyby a často čelí enormním překážkám.

KOUČINKOVÝ DIÁŘ MiNDSET ACADEMY, 52 týdenních lekcí, cvičení a úkolů pro zvýšení výkonnosti, mentální odolnosti i vaší psychické pohody