Základní pilíře programu
- Vědecká fakta pro radikální změnu životního stylu
- Nutriční plán & Legenda k nutričnímu plánu
- Pohybový plán & Legenda k pohybovému plánu
- Plán pro imunitu a relaxaci & Legenda k plánů pro imunitu a relaxaci
Cíl programu
Všichni víme, že bychom měli zdravě jíst, více se hýbat, nestresovat se apod. Kdyby to bylo tak jednoduché, jsme nejzdravější národ na světě. Statistiky ale hovoří o pravém opaku… Změnit zaryté návyky a začít se chovat zodpovědně ke svému zdraví je ale velmi obtížné a málokdo to zvládne sám. K iniciaci trvalé změny životního stylu jsou třeba znalosti, zpětná vazba, externí podpora a v neposlední řadě čas.
Program na 26 týdnů
Všechny cíle jsou k ničemu, pokud nemáte detailní plán, jak cíle dosáhnout. Cílem tohoto programu je, abyste se opět cítili dobře a strávili pokud možno co největší část života v plné síle a ve zdraví. Diář obsahuje detailní roční plán na každý týden i na každý den, do kterého si budete zapisovat váš pokrok na cestě ke změně.
K tomuto účelu jsme vyvinuli unikátní bodový systém, který vám bude pomáhat určit, ve které oblasti jste si v minulém týdnu vedli dobře a kde byste měli přidat.
Pro koho je program určen?
Program je určen pro toho, kdo má zájem o změnu životního stylu tak, aby zpomalil proces stárnutí, zvýšil svoji vitalitu a kondici, zhubnul a vypadal zase svěže a zdravě, snížil zánětlivost organismu, zlepšil své kognitivní schopnosti, mentální odolnost a snížil hladinu stresu.
AUTOR
Dr. Ivan Černohorský se dlouhodobě zabývá koučinkem manažerů a sportovců. Pod značkou Mindset se věnuje vzdělávacím projektům „Mindset Coaching“, „Mindset Health Coaching“.
“Program vznikl z mé posedlosti přírodními vědami, zejména nedávným výzkumem z oblasti evoluční biologie, biochemie a metabolismu. Začal jsem před několika lety poznatky postupně aplikovat sám na sebe s výsledkem, že jsem ještě nikdy nebyl tak fit a necítil se tak dobře jako nyní, v mých 61 letech. Před nějakou dobou ve mně uzrálo přesvědčení, že bych mohl vědomosti týkající změn životního stylu spojit s metodami koučinku, zejména s know-how koučinku změny a poskytnout je ve formě transformačního programu veřejnosti. Vědecký výzkum posledních let nám umožňuje chápat biologické procesy stárnutí na buněčné i molekulární úrovni a vyvíjet strategie, které nás chrání nejen před civilizačními chorobami, ale dokáží zpomalit nebo dokonce zvrátit proces stárnutí.”
Obsah – I. ČÁST
Celkem 206 stran
1. Jak to s námi vypadá
Náš zdravotní systém dělá velké pokroky v léčení akutních onemocnění, ale není nastaven a nemá kapacity na to, aby lidem pomáhal měnit jejich rizikové chování. Bohužel se většinou zaměřuje pouze na léčení symptomů a ne na prvotní příčiny chorob.
2. Problém s dietami
Většina diet se mylně zakládá na mechanickém pojetí lidského metabolismu.
3. Stárnutí a biologický věk
Jistě jste si všimli, že někteří šedesátiletí vypadají na 40 a jsou zároveň nesmírně fit a naopak: někteří čtyřicátníci vypadají na šedesát a mají problém vyjít do druhého patra.
4. Autofagie
Autofagie reprezentuje jeden ze základních mechanismů buněčné obnovy a je jednou ze zbraní našeho organismu proti opotřebování a stárnutí.
5. Půsty
Buňky reagují na přerušované hladovění zapojením se do koordinované adaptivní stresové reakce, která vede ke zvýšené expresi antioxidační obrany, opravě DNA, kontrole kvality proteinů, mitochondriální biogenezi, autofagii a snížení zánětlivosti.
6. Mikrobiom
Poměr počtu mikroorganismů, které žijí v našem trávicím traktu (bakterie, archea, viry, houby), k našim vlastním buňkám se uvádí někde v rozmezí 90:10 až 50:50.
7. Metabolismus, mitochondrie a pohyb
Fungování a kvalita mitochondrií rozhodují o tom, zda a kdy onemocníte nějakou civilizační chorobou.
8. Cukr, inzulin a změna životního stylu
Existuje řada důvodů k tomu, proč je žádoucí držet hladinu inzulinu v krvi na pokud možno stabilní a nízké úrovni. Inzulin má kromě regulace hladiny glukózy v krvi, řadu signálních účinků.
9. Argumenty pro nízkosacharidový životní styl
Nízkosacharidová (ketogenická) dieta imituje metabolické účinky půstu.
10. Role dlouhodobého stresu
Chronický stres může mít na metabolismus větší efekt, než je složení stravy.
11. Cirkadiánní rytmus
Rozhozený cirkadiánní rytmus podporuje nejen inzulinovou rezistenci a tloustnutí, ale i celou řadu onemocnění jakou jsou kardiovaskulární choroby, rakovina, Alzheimer, deprese a mnoho dalších.
12. Jak docílit trvalé změny životního stylu
Staňte se svým vlastním, řídicím, uklidňujícím, inspirativním a odměňujícím koučem.
Obsah – II. ČÁST
Plán a evidence pokroku k programu pro radikální změnu
Parametry/biomarkery na začátku
1. Týden
2. Týden
3. Týden
4. Týden
Parametry/biomarkery po 4 týdnech
5. Týden
6. Týden
7. Týden
8. Týden
Parametry/biomarkery po 8 týdnech
9. Týden
10. Týden
11. Týden
12. Týden
Parametry/biomarkery po 12 týdnech
13. Týden
14. Týden
15. Týden
16. Týden
Parametry/biomarkery po 16 týdnech
17. Týden
18. Týden
19. Týden
20. Týden
Parametry/biomarkery po 20 týdnech
21. Týden
22. Týden
23. Týden
24. Týden
Parametry/biomarkery po 24 týdnech
25. Týden
26. Týden
Závěrečné vyhodnocení po 26 týdnech
K programu získáte ZDARMA:
Tato kniha je ideální doplněk k Programu pro radikální změnu – zaměřuje se na psychologické faktory změny.