Ing. Martina Musilová

v kategoriích: Reference, Zdraví


Jsem žena, „padesátka“. Žena středního věku, která si chtě nechtě uvědomuje, že po fyziologické stránce se s jejím tělem něco děje. Prý to je naprosto přirozený stav, se kterým se v životě setká každá z nás.  Období hormonální disharmonie, které nepřichází ze dne na den. Naopak, je to dlouhé období, které trvá několik let a logicky s prodlužujícím se věkem populace dochází i k prodlužování této životní etapy. Což není zanedbatelný faktor.

Do kurzu Health Coachingu jsem vstupovala s tím, že si utřídím a prohloubím informace týkající se zejména oblasti výživy, která mne nejvíce oslovuje. V průběhu kurzu jsem si začala více uvědomovat, že zdravý životní styl není jen o zdravém jídle, ale je úzce propojen s fyziologií zdraví, pohybem a fitness, koučinkem změny. Takže mé rozečtené knihy Faktomluva, Věk zdí a Africká zima zůstaly vzadu na nočním stolku a do popředí se draly tituly jako Cirkadiánní kód, Zdravá střeva a www.elearning.mindset.cz.

Jak tedy maximálně využít nabyté vědomosti z kurzu? Nadváhu neřeším, dietu jsem nikdy nedržela, pravidelně sportuji, stravuji se snad zdravě, spím dobře, nikdy jsem nekouřila, díky bohu jsem zatím celkem zdráva. Po chvíli přemýšlení jsem si dala dohromady obsah kurzu s mým věkem. Naskočilo to okamžitě. Využít nové informace pro utužení zdraví ženy ve středním věku, kdy hormonální a metabolická nerovnováha může vést k nadváze a špatné kondici. Stojí za to, být připravena. Znát způsoby a postupy, díky kterým se dá zmírnit celková disharmonie i změněné energetické toky a postupně tak navracet přirozenou rovnováhu. Získat kontrolu nad svými hormony, motivovat se k novým cílům a životním prožitkům. Zůstat déle mladá a uchovat si zdraví a vitalitu po celý život.

Takže Ivane, děkuji, že jsi mne zasvětil nejen do tajů úžasného světa mitochondrií. Našich maličkých „elektráren“.  Pochopila jsem tedy, že zlepšení funkčnosti mitochondrií by teoreticky mohlo vést k oddálení nemocí spojených s vyšším věkem a zpomalení procesu stárnutí. Čím více energie naše mitochondrie vyrobí, tím vitálněji a mladistvěji se můžeme cítit. Co tedy může vést k poškození mitochondrií a ke snížení produkce energie? Nedbalá výživa, chronický stres, který oslabuje naši imunitu, toxiny, nedostatek kvalitního spánku a procesy spojené se stárnutím.

Děkuji Aničko, za tvoji výživovou osvětu, která mi určitě pomůže přenastavit si jídelníček tak, aby mi nejenom chuťově vyhovoval, ale byl i zároveň harmonizační a měl ozdravný účinek. Tzn. zařadit opravdové potraviny plné živin, mít sestavený jídelníček tak, aby byla zachována stabilní hladina krevního cukru, jíst dostatek ovoce, zeleniny, luštěnin, fermentovaných potravin, vlákniny, kvalitního masa. Zkrátka jíst pestře, konzumovat jen základní, průmyslově neupravené potraviny v té nejlepší dostupné kvalitě a minimalizovat konzumaci antiživin. Zajistit si tak rozmanitý a funkční zdravý střevní mikrobiom. Určitě vyzkouším i přerušovaný půst 16/8.

Zejména pak děkuji Kamile, která mi otevřela dveře do oboru, který jsem doposud „neokusila“. Její koučovací otázky mne jistě popostrčily k něčemu novému, k větší otevřenosti a novým nápadům, k mému růstu. Dechová cvičení a meditace budou mými dalšími společníky na mé cestě životem.

V neposlední řadě Kuba je úžasný profesionál ve svém oboru. Jeho zápal pro to, co dělá, jeho pozitivní energie vždy byla dopingem k zařazení pohybové aktivity do mého běžného dne.  Takže „Vstávat a cvičit!“ Nárůst svalové hmoty, posílení bazálního metabolismu, které cílené cvičení a přiměřený intenzivní pohyb přináší, jsou nejlepším prostředkem pro udržení zdravého těla s dobrou hustotou kostí a výborným dušením zdravím. Pravidelný pohyb se počítá!

Zakončení kurzu Health Coachingu je teprve začátkem v mé cestě udržení kvality zdraví a života. Byla bych moc ráda, kdyby tato cesta byla doprovázena skladbou „Spiegel im Spiegel“ od Arvo Pärta, a nikoliv Beethovenovou „Osudovou“.

Zároveň bych moc ráda poděkovala i mému úžasnému muži. Na naší společné cestě procházíme pubertou našich dvou synů, a tak věřím, že statečně přijme i možné výkyvy nálad jeho milované manželky.

Ing. Martina Musilová, Absolventka Akreditovaného kurzu koučinku – Health Coaching, pro kouče zdravého životního stylu