Epigenetika: nevymlouvejme se na špatné geny, máme to ve vlastních rukou.

v kategorii: blog


Všichni máme tu zkušenost. Po studiích jsme plni nějakých ideálů, se kterými vstupujeme do světa dospělých, do pracovních vztahů, stáváme se rodiči. Všude navazujeme další a další mezilidské vztahy a neustále musíme o něčem rozhodovat, dělat volby a s něčím se konfrontovat. A i když zpočátku nechceme a bráníme se, většinu lidí ten velký matrix prostě semele….. sháníte bydlení, hypotéka, auto, chůva, uklízečka, naspořit na dovolenou, soukromá škola, dětské kroužky nebo soukromé hodiny…… Na druhé straně houpačky je stále delší čas strávený v práci nebo je zaměstnání velice náročné psychicky, nejlépe obojí naráz. Kolo se roztáčí a vy naskakujete ale tak nějak nenápadně a pomalu, protože odměnou jsou vyšší posty v práci, šťastné děti, spokojený manžel nebo manželka, krásná dovolená, pořádné auto. Chvíli vás ten velký matrix mele a pak najednou po letech zjistíte, že se zase tak super necítíte v kontextu toho, kolik pracujete kvůli tomu, abyste se cítili zabezpečení, šťastní a úspěšní. Nároky v práci se zvyšují, výkonnost zpomaluje, chce to víc kávy, redbull, možná cigaretku, doma panák na spláchnutí a přepnutí do domácího režimu. Partner má také své nároky, protože společný život, aby byl spokojený a smysluplný, chce po letech osvěžovat novinkami a i na partnerském vztahu je třeba průběžně pracovat. Kde je prostor pro sebe, sport, odpočinek, přátele? Matrix nás pohltil.

Někdo se cítí jen příliš unavený, jinému se zvedá krevní tlak, cholesterol, přijdou bolesti hlavy, nespavost, obezita, psychické nemoci, inzulinová rezistence…… Co teď? A světe div se, nejčastěji ale klient říká: „To u nás máme v genech, tatínek zemřel na infarkt, měl hodně cholesterolu nebo to už babička mívala deprese a nemohla spát a maminka trpěla bolestmi hlavy a byla obézní…….“

Ale geny skutečně nejsou na vině. Naše geny jsou totiž dynamické a reagují na vše, co si myslíme a na všechno, co děláme. Toho, kdo žije ve velkém matrixu to může vyděsit, ale na druhou stranu díky tomu můžeme mírnit stres a zlepšovat svou náladu, obnovit zdravý spánek, získat víc energie, zlepšit metabolismu a minimalizovat vznik rakoviny, protože celý systém těla je řízen genovou aktivitou a my už o tom víme a tak za to, co děláme, přijímáme zodpovědnost.
V roce 2003 byl ukončen „Projekt lidského genomu“, který trval 20 let. Protože zrnko rýže má 55 tis. genů, tak kolik jich musí mít lidský organismus! Bude to dlouhá a složitá práce, predikovali vědci v té době. A ejhle, zjistilo se, že náš organismus jich má jen 23 tis.! Méně než rýže?! A byla vytvořena mapa tří miliard základních chemických párů – abeceda kódu života – zavěšených kolem šroubovice DNA.
Každý z nás tak vlastníme genom, který obsahuje 3 složky:

 • 23 tis. genů
 • Spínací mechanismus v každém vlákně DNA, který je řízen epigenomem – což si můžeme představit jako rukáv kolem DNA šroubovice a ten je stejně dynamický a živý jako my.
 • Geny mikroorganismů, např. bakterií, které se s námi, ne odděleně, ale uvnitř nás, vyvíjejí po milióny let.

A tyto 3 složky vysílají instrukce celému našemu tělu. Jak je tedy navést, aby nás poslouchaly?

A právě životní styl je ta zóna, ve které dochází k transformaci a my můžeme pomocí jednoduchých, skutečně jednoduchých, změn v našem životě aktivovat obrovské množství skrytého potenciálu. Takže, že: „Za to mohou geny“, je výmluva a zároveň odůvodnění, proč se lidé přejídají, pijí hodně alkoholu, trpí depresemi….. Geny vás k těmto potížím mohou předurčovat, ale vy je můžete ovlivňovat a proces zvrátit! Tak jak je možné, že si náš lidský druh vystačí s menším počtem genů než zrnko rýže? Klíčem je genová exprese. Díky evoluci získáváme z menšího počtu genů více biologických funkcí.

Naše tělo se z jednobuněčného organismu za miliardy let vyvinulo až do dnešní kvality. Každá buňka v našem těle a v každém okamžiku praktikuje, laicky řečeno, tajemství života:
Dělá jen to, co je pro ni dobré, vyhýbá se špatnému, žije vědomě okamžik po okamžiku, sleduje, zda jsou buňky sousedky v pořádku, přizpůsobuje se realitě (nebrání se ani nesoudí) a čerpá z nejhlubší inteligence přírody.

Není prostor na vysvětlování souvisejících faktů, jako telomery, epigenetika – kde využívám teorie TČM, mikrobiom, imunita….

Rozhodující ale je, že všechno, co děláme, prožíváme a jak se díváme na svět, jak na nás působí vnější prostředí, to vše velice výrazně ovlivňuje fungování genů, které jsme zdědili po rodičích.

Někdo stres a deziluzi z velkého matrixu řeší tím, že se vystěhuje do přírody, v naději, že bude žít v souladu s ní, jiný bere hrsti léků ráno i večer, nebo se lidé rozvádějí z různých důvodů, někdo se situací nedělá nic a dorazí ve stavu hlubokého vyčerpání nebo těžké nemoci. Jen hrstka lidí se dokáže zkoučovat sama, nebo vyhledá buď kouče, nebo psychologa. Cesty obou směřují k jedinému cíli, a tím je Změna.
Jak tedy změny ovlivňují náš život? Pomocí adaptace. A ta vyžaduje jednak v kontextu evoluce, ale i v běžném životě, hodně času. Pomocí genové exprese ale probíhá u lidí mnohem rychleji. Vzpomeňte si, jak se cítíte a jak tělo prosperuje, když jste byli zamilovaní….. a porovnejte to se stavem, když vás partner, kterého jste milovali, odmítl…..Jak vaše tělo prosperovalo, vzkvétalo, nic nebyl problém anebo jste se cítili zbyteční, nic vás nebavilo, neměli jste elán, motivaci….

Celý den, celý život děláme rozhodnutí a volby a se přizpůsobujeme okolí na úrovni genové aktivity. A jak tedy nastolit tu vysněnou harmonii? Jeden z průkopníků kvantové fyziky řekl: Nikdo není sám, každé já je spojeno s linií svých předků. Každá generace tedy píše novou kapitolu a je potřeba zachovávat ekologii, protože naše ekologie uvnitř těla se nachází tam venku…
Mezi mozkem a tělem proudí chemické zprávy zpětnovazebnou smyčkou. Jak se zbavit stresu, jak se zbavit zánětu ? …….. Ano, správně, ve hře je strava, meditace, pohyb, psychohygiena, spánek, dech. Je toho hodně, ale nestresujte se !!! Vždycky máte možnost zvolit směr a udělat rozhodnutí a vybrat si, máte prostě volbu. Tohle může stres u někoho ještě zvýšit ……. Ale zase se nebojte, kouzlo spočívá v jednoduchosti.

Jsou 2 cesty:

 • Zjistit, co je pro nás dobré a co špatné
 • Dělat dobré a vyhýbat se špatnému

Co je teda problém? Pohodlnost? Málo informací? Zlehčování věcí jako je strava, meditace…? Odmítavý přístup nebo další iracionální myšlenky….
Hlavní potřebou by měla být motivace. Ale hodně lidí dá přednost tabulce čokolády, seriálu v televizi, zmrzlince po obědě nebo večeři a hlavně se natáhnout a odpočinout po tom celodenním sezení v práci nebo autě.
Ale víte, co chtějí vaše geny:

 • 8 hodin spánku
 • Aby život běžel přirozeně bez vypjatých situací a spěchu
 • Pravidelnost
 • Správnou pravidelnou a střídmou a organickou stravu, aby předcházela zánětům
 • Odpočinek a meditaci
 • Cvičení, sport
 • Každodenní péči a vděčnost

A co geny nechtějí:

 • Dlouhodobý stres všeho druhu
 • Chronické záněty
 • Toxiny ze stravy, vzduchu a vody
 • Alkohol a cigerety
 • Neklidný a nedostatečný spánek
 • Přejídání
 • Dlouhodobé sezení

Nemusíte mít hlavu plnou informací, protože víte sami moc dobře, co je pro vás dobré, nikdo vám to neporadí, každý z nás to ví nejlíp! A tak je důležité a doporučuji, vždycky nejprve udělat rozhodnutí, zda vůbec chci něco změnit a pak zvolím jednoduché a snadné aktivity, zavedu je do praxe a když se z nich stane rutina, přitlačíme a zpřísníme. Všechny změny tak probíhají pomalu, ale jsou trvalé. A o to jde. Rozhodování a zvolení si správných aktivit je dovednost, kterou musíme posilovat a rozvíjet. Protože mezi teorií a praxí je velká propast a právě v ní se učíme dělat správné volby.

Myslete na to, že vaše rozhodnutí o změně má přinést změnu trvalou! Nespěchejte a do ničeho se nenuťte, dokud poslední změna nebude zaběhnutá. Někdo může mít interval týden, někdo měsíc. Nevadí, tajemství totiž spočívá v přirozenosti a plynulosti procesu.

Způsobů koučování je celá řada, od sportu, přes korporace k malým firmám, rodinám, sebekoučink jsem tady zjistila, což využívám sama na základě nastudovaných informací a zkušeností. Důležité je ale, aby kouč byl skutečně empatický, protože se nedá aplikovat zkušenost s jedním klientem na ostatních. Každý jsme originál a ve hře je kreativita kouče. Pokud jako kouč získáte respekt a důvěru, pohybujete se na terénu, kde máte téměř vyhráno.

Pak už stačí „jen“ vykřesat v klientovi „ aha moment“, aby se mu v těle rozjel ten úžasný pocit úlevy, že na to přišel, že to objevil, že ho to hřeje u srdce (nemyslím pálení za sternem!) A vy, jako kouč prostě víte, že jste tam. Terén je nachystaný.

A právě koučink změny je v tomto případě cesta. Ano, mluvím o transformativním způsobu koučinku, který má nejhlubší účinek a je v tomto případě trefou do černého. V kurzu Koučinku Dr. Ivana Černohorského se mi otevřel nový způsob komunikace s klientem, ujasnila jsem si priority a celkově jsem si systematizovala postupné kroky, jak ve svém životě, tak v pracovním. Ujistila jsem se, že rčení „Změna je život“ dokonale platí a že kdo je nespokojen se životem, jak osobním, tak pracovním, a chce s tím skutečně něco dělat, pro toho je změna nezbytná.

A co se skrývá za změnami? Je prokázáno, že strava je důležitější než geny. Epigenom a mikrobiom hrají zásadní roli. Velká síla trávicího systému spočívá v jeho adaptabilitě. Schopnost jídla měnit mikrobiom a epigenom a činnost mozku ovlivňuje dalších 5 oblastí života!

Všichni chceme být lepší, moudřejší, odolnější, pevnější. Nemyslím vůči druhým, ale v čase vůči sobě. I ti nesoutěživí, kteří se s nikým nepoměřují, to potřebují. Je to dané dobou, zvyšují se nároky ve všech směrech, tempo života je turbolentní, informace a požadavky se na nás řítí ze všech stran, a stále rychleji, ale náš prostor, když si ho nechráníme, je stále užší a užší. Komu z nás se podaří neuvíznout v té ohromné stagnaci před zúžením, ale naopak projít tím nejužším prostorem, objeví moudrost, radost, vděčnost a respekt. A já jako budoucí kouč, bych se chtěla stát vaším průvodcem.

Autor:

Michaela Gaberlová, Absolventka akreditovaného kurzu koučinku, zabývá se koučinkem životního stylu, kde využívá  znalosti z dlouhodobého vzdělávání ve východní a západní medicíně, psychosomatiky a ovlivňování života stravou Tel.: 602 211 606